ସକାଳୁ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା, କ୍ୟାନସର ଭଳି ରୋଗରୁ ମିଳିବ ସୁରକ୍ଷା

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଡାଏଟିସିଆନସ୍ନମାନେ ଏହି ଫଳର ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗୁରୁତର ରୋଗ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ ।

କରୋନାର କାଳରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏହାକୁ ଭିଟାମିନ୍-ସି ର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପେଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା, ଚର୍ମର ଜଟିଳତାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଏବଂ ଆଜମା ଭଳି କ୍ରନିକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଜିଆକ୍ସାଣ୍ଟିନ୍ କ୍ଷତିକାରକ ନୀଳ ଆଲୋକ ରଶ୍ମିକୁ ଫିଲ୍ଟର୍ କରିଥାଏ । ଯାହା ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବୟସ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଇପାରେ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଫଳ ବାଛିବା ପ୍ରାୟତଃ  କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଖାଇବା ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ । ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟାଇପ୍ -୧ ଡାଇବେଟିସ୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏକ ହାଇ ଫାଇବର ଡାଏଟ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଯାହା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଭଲ ପରିମାଣର ଫାଇବର ମିଳିଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା, ଲିପିଡ ଏବଂ ଇନସୁଲିନ ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଥିବା ଲାଇକୋପିନ୍  କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରେ। କର୍କଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମାଇପାରେ । କ୍ୟାନସର ଏପିଡେମୋଲୋଜି ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ବାୟୋମାର୍କର୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ ବିଟା-କାରୋଟିନରେ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ କର୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରେ।

ହାଡର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଭିଟାମିନ୍-କେ ଅଭାବ ରହିଛି, ସେମାନଙ୍କଠାରେ ହାଡ ଭଙ୍ଗା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ଏହି ଅଭାବକୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଭିଟାମିନ୍-କେ ସହିତ ଏଥିରେ ଭଲ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା  ହାଡକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ