ରବିବାର ଦିନ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିସବୁ କାମ

ସପ୍ତାହର ସାତ ଦିନ ନଅ ଗ୍ରହଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ । ସେଥିପାଇଁ ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଦେବତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ । ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ, ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜାପାଠର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ରବିବାର ଦିନ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା, ଧନ ଏବଂ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପବାସ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ସହିତ, ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ରବିବାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ରବିବାର ଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ରବିବାର ଦିନ, ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
ରବିବାର ପିନ୍ଧାଯାଇଥିବା ପୋଷାକର ରଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ରବିବାର ଦିନ ନୀଳ, କଳା, ବାଦାମୀ, ଏବଂ ଧୂସର କିମ୍ବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
ବିଶେଷ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ରବିବାର ଦିନ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ରବିବାର ଦିନ ଲୁଣ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।
ରବିବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ରବିବାର ଦିନ କେଶ କାଟିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଥିବାର ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।
ରବିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପନ୍ଧିତ ପଦାର୍ଥ, ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ଯପାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।
ଯେହେତୁ ଶନି ଦେବତାଙ୍କୁ ସୋରିଷ ତେଲ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ରବିବାର ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଦିନ, ତେଣୁ ରବିବାର ଦିନ ତେଲ ମାଲିସ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ