ଭୁଲରେ ବି ନିଜ ପାର୍ଟନରଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁନାହିଁ ଏହିସବୁ ଉପହାର

ଫେବୃଆରୀ ୧୪  ପ୍ରେମ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।  ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ ହେଉଛି ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ । ଏହିଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରେମୀ ନିଜ ସାଥୀକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଭବ କରାନ୍ତି ।  ଏଥି ସହିତ, କିଛି ଲୋକ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ରେ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ ଉପହାର ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅଜାଣତରେ ଏଭଳି ଉପହାର ବାଛନ୍ତି ଯାହା ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସମ୍ପର୍କର ମଧୁରତା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତିକ୍ତତା ଆଣିପାରେ ।

ଏହି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜ ସାଥୀଙ୍କୁ କିଛି ଉପହାର ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ  ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କୁ କେଉଁ ଉପହାର ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଜାହାଜର ଫଟୋ କିମ୍ବା ପ୍ରତିମାକୁ ଉପହାର ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଏପରି ଉପହାର ନେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଘରେ ଏପରି ଫଟୋ  କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ରଖିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଉପହାର ଗ୍ରହଣକାରୀ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିପାରେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିଅରରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉପହାରରେ କଦାପି କଳା ପୋଷାକ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଅଜାଣତରେ କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ । ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଃଖ କିମ୍ବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ଭୁଲରେ ଆପଣଙ୍କ ସାଥୀଙ୍କୁ କଦାପି ଜୋତା ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  କୁହାଯାଏ ଯେ ଉପହାରରେ ଜୋତା ଦେବାଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ।

ସାଥୀକୁ କଦାପି ରୁମାଲ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ରୁମାଲ ଦେବା ଦୁଃଖର କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ।

ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ଘଣ୍ଟାକୁ ଉପହାର ଭାବରେ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘଣ୍ଟା ଉପହାର ଦେବା ଭଲ ନୁହେଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ଅଗ୍ରଗତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ