ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିସବୁ କାମ

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଦାନ ସହିତ ପୂଜା ପାଠ କରିବା ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି 14 ଜାନୁଆରୀରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଶନିଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯାହା ସହିତ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଏହିଦିନ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବାରଣ ମଧ୍ଯ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି କାର୍ଯ୍ଯ ସମ୍ପର୍କରେ ।

ପ୍ରତିଦିନ ଆମେ ନ ଗାଧୋଇ ମଧ୍ଯ ଚା, ଜଳଖିଆ ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଏଭଳି ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ନାନ, ଦାନ ଏବଂ ପୂଜା ପରେ ହିଁ ଏହି ଦିନ କୌଣସି ଖାଦ୍ଯ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ, କାହାକୁ ଭୋକିଲା କିମ୍ବା ଘର ବାହାରେ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି ଦିନ ଦାନର ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଫଳର ଦୁଇଗୁଣ ପାଇବେ । ତେଣୁ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଦିନ ଆପଣଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଦାନ କରନ୍ତୁ । ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି ଯଥା ସାଧୁ, ଭିକାରୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ପିଆଜ, ରସୁଣ, ମାଂସ ପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ କରିବ । ଏହି ଦିନ ମଦ୍ୟପାନ ବା ନିଶା ଦ୍ରବ୍ଯରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ଏହି ଦିନ କାହାକୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହା ଉପରେ ରାଗନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ମଧୁର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ବଡ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ