ଶରୀରରୁ ପୋଡା ଦାଗ ଦୂର କରିବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ଶରୀରରୁ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ହଟାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଲୋକେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଟ୍ରିଟ୍‌ମେଣ୍ଟ କରାଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିହେବ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଅଲଗା ଅଲଗା କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ଉପଚାର କରିବାକୁ ପଡେ । ଯେପରି କଟା ଦାଗ ଅପେକ୍ଷା ପୋଡ଼ା ଦାଗ ପାଇଁ ଅଧିକ ଉନ୍ନତମାନର ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ଶରୀରରୁ କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ଦୂର କରିହେବ।

ଆଳୁ

ଆଳୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ପୋଡା ଚିହ୍ନକୁ ସହଜରେ ବାହାର କରିପାରିବେ । କ୍ଷତ ଚର୍ମକୁ ବାହାର କରିବାରେ ଆଳୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଆଳୁରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ସେହି ଦାଗଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ କରି ପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଳୁ ଚୋପାକୁ ଦାଗ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଘଷନ୍ତୁ

ମେଥି ମଞ୍ଜି

ମେଥି ମଞ୍ଜି ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପୋଡିଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଦାଗ ଅଦୃଶ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ମେଥି ରେ ଅନେକ କାରୋଟିନଏଡ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା ଏକ ପ୍ରକାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଚର୍ମର କ୍ଷତ ଭଲ ହେବା ସହିତ ଏହା ପୋଡାଜଳା କିମ୍ବା ଘା’ର ଦାଗ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ତେଣୁ ମେଥି ପାଉଡରର ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ପ୍ରତିଦିନ ହାଲୁକା ହାତରେ ଲଗାନ୍ତୁ

ଲେମ୍ବୁ ଓ ଟମାଟର

ଜଳୁଥିବା ଚିହ୍ନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଲେମ୍ବୁରେ ଆଲଫା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି ଏସିଡ୍ ଥାଏ ଯାହାକି ପୋଡାଜଳା ର ପୁରୁଣା ଦାଗ ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନକୁ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ଏହି ରସ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ କପଡାକୁ ରସରେ ଭିଜାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କପଡାକୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦-୧୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦାଗ ଭଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ

ବାଦାମ ତେଲ

ବାଦାମ ତେଲ ଆମ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରେ ବାଦାମ ତେଲରେ ଭିଟାମିନ୍-ଇ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଚର୍ମକୁ ବହୁତ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ନରମ ରଖିବା ପାଇଁ କାମ କରେ, ତେଣୁ ପୋଡା ଚିହ୍ନରେ ବାଦାମ ତେଲ ଲଗାଇଲେ ଚର୍ମରେ ଥିବା ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଦୂର ହେବା ସହିତ ଚର୍ମର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ