ଘରେ ଏହିସବୁ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ଆସିଥାଏ ସମୃଦ୍ଧି

ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଘର ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବେ । ତେଣୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆମ ଘରକୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ମୂର୍ତ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ଆଣିଥାଉ । ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଘର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ କେତେକ ନକାରାତ୍ମକତା ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତି । ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାଜସଜ୍ଜା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଗତି, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ସୁଖ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରତିମାକୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ଘରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ।

ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଗତି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ଆସିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସକରାତ୍ମକତା ଆସେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଉପକୃତ ହୋଇପାରିବେ ।
ହାତୀ
ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ, ହାତୀ ଅପାରଗତାର ପ୍ରତୀକ ।  ହାତୀ ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ହାତୀର ଏକ ପିତ୍ତଳ କିମ୍ବା ରୂପା ପ୍ରତିମା ରଖିପାରିବେ ।  ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ଘରେ ଏକ ରୂପା ହାତୀ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ରାହୁ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟିରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। ଘରେ ଏକ ରୂପା ହାତୀ ରଖିବା ଘରେ ଧନ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ ।

ହଂସଯୋଡା
ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ହଂସଯୋଡା ପ୍ରତିମାକୁ ଘରର ଗେଷ୍ଟ ହାଉସରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଏଥିରୁ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।  ଯଦି ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ନିଜ ଶୋଇବା ଘରେ ହଂସଯୋଡା ପ୍ରତିମା ରଖିପାରିବେ ।  ଏହା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ପ୍ରେମ ବଢାଇଥାଏ ।

କଇଁଛ
ଘରେ କଇଁଛ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, କଇଁଛ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏକ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯେଉଁଠାରେ କଇଁଛ ବାସ କରନ୍ତି, ତାହା ହେଉଛି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାସସ୍ଥାନ । ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଘରର ଡ୍ରଇଂ ରୁମରେ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ କଇଁଛ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ।
ଗାଈ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଈକୁ ପବିତ୍ର  ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତୁରେ ଘରେ ପିତ୍ତଳରେ ନିର୍ମିତ ଗାଈର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଦମ୍ପତି ପିତ୍ତଳରେ ନିର୍ମିତ ଗାଈର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତିର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଯେଉଁମାନେ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ  ଗାଈର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ । ଏହା ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏକାଗ୍ରତା ବୃଦ୍ଧି କରେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ