ଆଜି ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’, ଜାଣନ୍ତୁ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରେ କାହିଁକି ପାଳନ ହୁଏ ଏହି ସ୍ପେଶାଲ ଡେ’

ଆଜି ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ।  ଏହି ଦିନକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରେମୀମାନେ ବର୍ଷସାରା ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ର  ଅପେକ୍ଷା କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦିନ ଆସେ, ଏହାକୁ ଏକ ବିଶେଷ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଏହି ଦିନ କିଛି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ନିଜ ପ୍ରେମକୁ ପରିପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି ତ ଆଉ କେତେକ ନିଜ ସାଥୀ ସହିତ ଏହାକୁ ଖୁବ ଧୁମଧାମର ସହ ପାଳନ କରନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ?

ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ କାହାଣୀ ଅଛି ।  କୁହାଯାଏ , ତୃତୀୟ ଶତାବ୍ଦୀରେ ରୋମର ଜଣେ ନିଷ୍ଠୁର ସମ୍ରାଟ କ୍ଲାଉଡିୟସ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେଉଥିଲେ। ରାଜା ଭାବୁଥିଲେ ଯେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ବିବାହ ଉଭୟ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶକ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ସୈନିକ ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ ବିବାହ କରିପାରୁ ନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଫାଦର ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଅବମାନନା କରି ପ୍ରେମର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ।

ସେ ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସୈନିକଙ୍କର ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରାଇଥିଲେ। ତେବେ ରାଜା ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଫାଦର ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ ଙ୍କୁ କାରାଗାରକୁ ପଠାଇଲେ। ୧୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୭୦ ରେ ତାଙ୍କୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧୪ ଫେବୃଆରୀରେ, ପ୍ରେମ ପାଇଁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିବା ଏହି ସାଧୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ ପାଳନ କରିବାର ଧାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ନିକଟ ଅତୀତରେ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆର ବିସ୍ତାର ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ମାଧ୍ୟମ ହେତୁ ଏହି ଦିନର ଲୋକପ୍ରିୟତା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ପାଳନ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ।  ଯଦିଓ ଆମ ଦେଶରେ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ ପାଳନ କରିବାକୁ କିଛି ସଂଗଠନ ବିରୋଧର ସ୍ୱର ଉଠାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ପ୍ରେମୀମାନେ ଫୁଲ, ଚକୋଲେଟ୍ ଏବଂ ଉପହାର ଦେଇ ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ ପାଳନ କରନ୍ତି  ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ