ଜାଣନ୍ତୁ କୈଳାଶ ପର୍ବତର କିଛି ଅଜଣା ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ

ଭାରତର ପୌରାଣିକ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକମଧ୍ୟରେ କୈଳାଶ ପର୍ବତର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ।  ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନର ଏକ ବିଶେଷ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି । ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନେକ ଭକ୍ତ ଏହି ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନକୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇବାକୁ ଆସନ୍ତି । କେତେକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ, ଭଗବାନ ଶିବ ଏବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଏହି ପର୍ବତରେ ରୁହନ୍ତି। ଏହି ପର୍ବତକୁ ସ୍ୱର୍ଗର ପାହାଚ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପର୍ବତଶୃଙ୍ଖଳା ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଏ ।  ଏହା ତିବ୍ଦତ ମାଳଭୂମିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨ ହଜାର ଫୁଟ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ସ୍ଥାନ ଆରୋହଣ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅସମ୍ଭବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ତିବ୍ଦତର କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଚଢିବାରେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି  ପର୍ବତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ –

ଅନେକ ପର୍ବତାରୋହୀ ଏହି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଚଢିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏଥିରେ ସଫଳତା ପାଇପାରିନଥିଲେ। ଋଷର ପର୍ବତାରୋହୀ ସର୍ଗି ସିଷ୍ଟିଆକୋଭ ଏହି ପର୍ବତ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି – ମୁଁ ଏହି ପର୍ବତ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ମୋର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି – “ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୁଁ ନିଜକୁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିଥିଲି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଁ ଫେରିଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲି। ଧୀରେ ଧୀରେ ମୋର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ସେହିଭଳି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପର୍ବତାରୋହୀ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆର ୱିଲସନ୍ କହିଛନ୍ତି, ସେ ଏହି ପର୍ବତ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ହଠାତ୍  ତୁଷାରପାତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା, ଯାହା ତାଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରି ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲା।

କୈଳାଶ ପର୍ବତ ଉପରେ ୭ ପ୍ରକାରର ଆଲୋକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଆଲୋକ ଚମକୁଥିବା ଦେଖିଥିବା ଅନେକ ଲୋକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପର୍ବତର ଚୁମ୍ବକୀୟ ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ।  ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଆତ୍ମା ​ବାସ କରନ୍ତି ।

ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତୀି ଯେ କୈଳାଶ ମନସରୋଭର ଚାରିପାଖରେ ଡମ୍ବରୁ ଏବଂ ଓମ୍ ଜପ କରିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଏ । ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ହେତୁ ଏହା ଘଟେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ତେବେ ଏହାର ରହସ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇନାହିଁ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ