ନବରାତ୍ରୀରେ କରନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଉପାୟ, ଘରେ ଆସିବ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ନବରାତ୍ରୀରେ ଉପବାସ ସହିତ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ମା ’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଭୟ, ବାଧା ଏବଂ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କର ବିନାଶ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ମା ’ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଘରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ । ମା ’ଙକ ଉପାସନା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗ ପୂଜା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ମା ’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜାପାଠର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳ ମିଳିଇଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଆବାସ ହୋଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, କଳଶ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା, ଧନ ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସମସ୍ତ ଗ୍ରହ, ନକ୍ଷତ୍ର ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କଳଶରେ ରୁହନ୍ତି । ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗ ଜଳ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏଠାରେ ରହିଥାଏ । ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କଳଶ ଏହି ଦିଗରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଉପାଦାନ ସହିତ ଜଡିତ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଓସମୃଦ୍ଧତା ଆସେ ।

ମା ’ଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ପୂଜକଙ୍କ ଚେହେରା ଦକ୍ଷିଣ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରେ ରହିବା ଉଚିତ୍।  ଶକ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ବୁଦ୍ଧି ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜକଙ୍କୁ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଓ ଘରର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ମା ’ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ, ପୂଜାପାଠର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ରଖିବା ଶୁଭ ଅଟେ, କାରଣ ଏହି ଦିଗ ଅଗ୍ନି ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥାଏ ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି କିମ୍ବା ପ୍ରଦୀପକୁ ଅଜ୍ଞାତ କୋଣରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହିଥାଏ ।

ନବରାତ୍ରୀର ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅର ଏକ ଦୀପ ଜାଳିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିମାନେ ପଳାୟନ କରନ୍ତି, ଘରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଖ୍ୟାତି ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ରୋଗ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ ।

କଦଳୀ, ସିନ୍ଦୁର କିମ୍ବା ରୋଲି ସହିତ ପୂଜା କକ୍ଷ ଦ୍ୱାରର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସ୍ୱାସ୍ତିକା ତିଆରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମା’ଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ହୋଇଥିବା ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଶଙ୍ଖ ଏବଂ ଘଣ୍ଟି ଧ୍ୱନିରେ ଦେବତାମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ପରିବେଶ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ନିର୍ମଳ ହୋଇଯାଏ, ମନ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର ହୁଏ ।

ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଦେବୀ ଭଳି ବ୍ୟବହାର କରି, ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନର ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଯାଏ, ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧି, ଅପାରଗତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ।  ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଭଗବତୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇପାରିବେ ।  କନ୍ୟା ପୂଜା ପାଇଁ ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ