ଭୂମି ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ଚାକିରି, ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ପୂଜାପାଠ ବିଷୟରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୂଜା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି, ଯାହା ପାଳନ କରିବା ଭଲ ।  ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୂଜା ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହା ଭୂମିରେ ରଖିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଶାଲିଗ୍ରାମ କିମ୍ବା ଶିବଲିଙ୍ଗ- ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶାଲିଗ୍ରାମକୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଶିବଲିଙ୍ଗ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ।  ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ଭୂମିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।  ମନ୍ଦିରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଭୁଲ କରି ବସନ୍ତି । ତେବେ  ସଫା କରିବା ସମୟରେ ସେଗୁଡିକୁ ଏକ କପଡ଼ା ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ସଫା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ଧୂପ, ଦୀପ, ଶଙ୍ଖ ଏବଂ ପୁଷ୍ପ – ଭଗବଦ୍ ଗୀତା ଅନୁଯାୟୀ ଶଙ୍ଖ, ଧୂପ, ଦୀପ, ଯନ୍ତ୍ର, ପୁଷ୍ପ, କପୁର, ଚନ୍ଦନ, ଜପାମାଳ ଇତ୍ୟାଦି ଜିନିଷକୁ ଭୂମିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ଭୂମି ଉପରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ରତ୍ନ- ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ମୋତି, ହୀରା ଏବଂ ସୁନା ପରି ମୂଲ୍ୟବାନ ରତ୍ନ କେବେବି ଭୂମିରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।  କୁହାଯାଏ ଧାତୁର ସମ୍ପର୍କ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଗ୍ରହ ସହ ରହିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେଗୁଡିକୁ ସିଧାସଳଖ ଭୂମିରେ ରଖିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅଳଙ୍କାର ଏହି ସବୁ ଧାତୁ ସହ ସଂଲଗ୍ନ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ଭୂମିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ