ଆଜିଠୁ ପିତୃପକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ, ଜାଣନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କରିବାର ନିୟମ

ଆଜିଠାରୁ ପିତୃପକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ପନ୍ଦର ଦିନ ଧରି ପିତୃପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତର୍ପଣ କରାଯିବାର ବିଧି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆସନ୍ତା ମହାଳୟା ଅମାବାସ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିତୃପକ୍ଷ ଚାଲୁରହିବ। ଆଶ୍ୱିନ ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ପ୍ରତିପଦ ଠାରୁ ଅମାବାସ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଳ ବା ପକ୍ଷକୁ ପିତୃପକ୍ଷ କୁହାଯାଏ । ଏହି ସମୟ ପିତୃ ଉପାସନାର ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି । ଏହି ସମୟରେ ହେମନ୍ତ ଋତୁ ଧରାପୃଷ୍ଟରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଓ ‘ଭଗ ନାମକ ହିରଣ୍ୟ ରେତସ ସୂର୍ଯ୍ୟ’ କନ୍ୟା ରାଶିକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ଆଶ୍ୱିନ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ପ୍ରତିପଦ ତିଥି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏହି ସମୟରେ ପିତୃଲୋକର ସବୁ ଅତୃପ୍ତ ପ୍ରେତ ପ୍ରେତତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାନ୍ତି । କନ୍ୟାରାଶିକୁ ଭଗ ନାମକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗମନ କଲେ ପିତୃରାଜ୍ୟରେ ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି । ତେଣୁ ଅବିମୁକ୍ତ ଥିବା ପ୍ରେତମାନେ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର କିରଣକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେଣୁ ପିତୃଲୋକମାନେ କନ୍ୟା ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇ ତିଳୋଦଳ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି ପୁତ୍ର ବା ବଂଶଜମାନେ ତିଳ ତର୍ପଣ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ଉତକ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ଅଭିଶାପ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି । ଆଶ୍ୱିନ ମାସର ଚାନ୍ଦ୍ରମାସ ପକ୍ଷ ବା କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠଟି ମହାଆଳୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ । ପିତୃ ଓ ଅବିମୁକ୍ତ ପିତୃ ଉଭୟ ଶ୍ରଦ୍ଧା କାମନାରେ ନିଜ ଗୃହରେ ଉପଗତ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପିତୃଲୋକର ସ୍ଥିତି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପର କକ୍ଷପଥରେ ଅଛି। ବାସ୍ତୁରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଦିଗ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପିତୃପକ୍ଷରେ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରୁ ଆସନ୍ତି । ତେଣୁ ପୂଜାପାଠ, ତର୍ପଣ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ । ଘରର ଶ୍ରାଦ୍ଧ ତିଥି ଦିନ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟରୁ ୧୨.୨୪ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କରନ୍ତୁ ।

ଶ୍ରାଦ୍ଧ ସମୟରେ କ୍ଷୀର, ଗଙ୍ଗାଜଳ, ମହୁ, ପୋଷାକ, କୁଶ, ରାଶି ଆଦି ପିଣ୍ଡ ଦାନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ।  ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ, ପିତ୍ରୁ ପୂଜା କୋଠରୀ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଏହାର କାନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ, ଗୋଲାପୀ, ସବୁଜ କିମ୍ବା  ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବ । ଏହା ଘରର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ସ୍ତରକୁ ବଢାଇଥାଏ ।  କଳା, ନୀଳ ଏବଂ ବାଦାମୀ ପରି ରଙ୍ଗ ପୂଜା ପ୍ରକୋଷ୍ଠର କାନ୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ବାସ୍ତୁରେ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ  ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ତର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟର ମୁଖ ଦକ୍ଷିଣରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ତର୍ପଣ ସମୟରେ, ପୂଜାପାଠର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ନିଆଁ ରଖିବା ଉତ୍ତମ ଅଟେ କାରଣ ଏହି ଦିଗଟି ଅଗ୍ନି ଉପାଦାନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥାଏ ।
ଏହି ଦିଗରେ ଅଗ୍ନି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରି, ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୟ ହୁଏ, ରୋଗ ଏବଂ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହିଥାଏ । ଶ୍ରାଦ୍ଧ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ବସିବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଦ୍ଵାରା ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ