ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଆଜି ବି ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି ରାବଣର ମୃତଦେହ !

ରାମାୟଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ଥାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରାମାୟଣ ଏବଂ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ପ୍ରମାଣ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହି ସ୍ଥାନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଏବଂ ରାବଣ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସତ୍ୟକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥାଏ । ନବରାତ୍ରୀର ସମାପ୍ତି ପରେ ଦଶମି ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହାକୁ ବିଜୟଦସମୀ କୁହାଯାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ରାମ ଦଶମି ଦିନ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ରାମାୟଣ ସହିତ ଜଡିତ । ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ମଧ୍ୟ ପାହାଡରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଗୁମ୍ଫାରେ ରାବଣର ମୃତଦେହ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି। ଏହି ଗୁମ୍ଫା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ରାଗଲାର ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଅବସ୍ଥିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ହାତରେ ରାବଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇବାର ୧୦ ହଜାର ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି।

ଯେଉଁ ଗୁମ୍ଫାରେ ରାବଣର ଶରୀର ରଖାଯାଇଛି, ତାହା ରାଗଲା ଜଙ୍ଗଲରେ ୮ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ରାବଣର ଶରୀର ମମି ଭାବରେ ଏକ କଫିନ୍ ରେ ରଖାଯାଇଛି ।  ଏହା ଉପରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଆବରଣ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ରହିଛି ।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାମାୟଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଛି। ଏହି ରାଇଜର ଅନୁଯାୟୀ, ରାବଣର ଶରୀରକୁ ୧୮ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ଏବଂ ୫ ଫୁଟ ଚଉଡା ଏକ କଫିନ୍ ରେ ରଖାଯାଇଛି । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି କଫିନ୍ ତଳେ ରାବଣର ଅମୂଲ୍ୟ ଧନ ଅଛି। ଏହି ଭଣ୍ଡାରକୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସର୍ପ ଏବଂ ଅନେକ ଭୟଭୀତ ପ୍ରାଣୀ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ରାମ ରାବଣକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ତା ଶବକୁ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିଷ୍ଣୁ ସିଂହାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ତତ୍ପର ହୋଇ ରାବଣର ଶେଷ ରୀତିନୀତି କରିନଥିଲେ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସେପରି ଛାଡିଦେଇଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ପରେ ନାଗଲୋକର ଲୋକମାନେ ରାବଣର ମୃତଦେହକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ ଯେ ରାବଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କ୍ଷଣସ୍ଥାୟୀ, ସେ ପୁନର୍ବାର ଜୀବିତ ହେବେ। କିନ୍ତୁ ତାହା ହୋଇ ନଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ରାବଣର ମୃତ ଶରୀରକୁ ମମି କରିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ଏହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ।
ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ରାବଣର ଅଶୋକ ବାଟିକା ଏବଂ ତା ପୁଷ୍ପ ବିମାନ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଦଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷର ସତ୍ୟତା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ