ବ୍ରିଟିଶଙ୍କ ସହ ବୁଝାମଣା ଚାହୁଁନଥିଲେ ନେତାଜୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଅନ୍ୟତମ । ଆଜି ତାଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ । ଏହାକୁ ସାରା ଦେଶରେ ପରକ୍ରମ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ନେତାଜୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଏବଂ ବଳିଦାନ ଆଜିର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ।

ନେତାଜୀ ଜଣେ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ନେତା ଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ କରିପାରିଥିଲା । ନେତାଜୀ ଜଣେ ବୈପ୍ଳବିକ ନେତା ଥିଲେ ଏବଂ ସେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଭାରତକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା।

ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ୨୩ ଜାନୁଆରୀ ୧୮୯୭ ରେ ଓଡିଶାର କଟକଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ପ୍ରଭାତୀ ଦତ୍ତ ବୋଷ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଜାନକିନାଥ ବୋଷ। ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ପରେ ସେ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜିଏଟ୍ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇଲେ । ଏହା ପରେ ସେ କଲିକତାର ପ୍ରେସିଡେନ୍ସି କଲେଜ ଓ ସ୍କଟିଶ ଚର୍ଚ୍ଚ କଲେଜରେ ପଢ଼ିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଲାଗି ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ । ୧୯୨୦ରେ ସେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା ଲାଗି ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ।

ଭାରତ ଫେରିବା ପରେ ଦେଖିଥିଲେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ଅତ୍ୟାଚାରର ଚିତ୍ର । ଭାରତକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବାକୁ ଯାଇ ସେ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିନଥିଲେ । ଦେଶଭକ୍ତିର ଭାବନାରେ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ଚାକିରିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ସୁଭାଷ ।

ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ ।  ତେବେ ଚିତ୍ତରଂଜନ ଦାସ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଗୁରୁ ଥିଲେ। ୧୯୨୧ ମସିହାରେ, ବୋଷ ଚିତ୍ତରଂଜନ ଦାସଙ୍କ ସ୍ୱରାଜ ପାର୍ଟି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ‘ଫରୱାର୍ଡ’ ଖବରକାଗଜର ସମ୍ପାଦନା ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

୧୯୨୩ ମସିହାରେ ବୋଷ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ତଥା ବଙ୍ଗଳା ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସଚିବ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୨୫ ମସିହାରେ ବୈପ୍ଳବିକ ଗତିବିଧି ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ମଣ୍ଡେଲା କାରାଗାରକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ।

ବୋଷ ୧୯୩୦  ଦଶକ ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ୟୁରୋପ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।  ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ‘ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟ୍ରଗଲ୍’ ନାମକ ପୁସ୍ତକର ପ୍ରଥମ ଭାଗ ଲେଖିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୧୯୨୦-୧୯୩୪ ମସିହାରେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ବୋଷ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ ୧୯୩୮ ମସିହାରେ (ହରିପୁରା) ଜାତୀୟ ଯୋଜନା ଆୟୋଗ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ୧୯୩୯ରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ସେତିକିବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧ ସରିଥିଲା । ଯାହାକୁ ସୁଯୋଗ ବୋଲି ଭାବି ନେଇଥିଲେ ସୁଭାଷ । ବ୍ରିଟେନର ଶତ୍ରୁ ସହ ମିଶି ଭାରତକୁ ସ୍ୱାଧୀନ କରିବା କଥା ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବା ପାଇଁ ଜାପାନର ସହଯୋଗରେ ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଜୟ ହିନ୍ଦ ସ୍ଲୋଗାନ ଭାରତର ଜାତୀୟ ସ୍ଲୋଗାନରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା  । ତୁମେ ମୋତେ ରକ୍ତ ଦିଅ, ମୁଁ ତୁମକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦେବି, ସ୍ଲୋଗାନ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ଆମ ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଉଛି । ଏହାପରେ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ‘ନେତାଜି’ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

କେତେକ ଐତିହାସିକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ,  ଯେତେବେଳେ ନେତାଜୀ ଜାପାନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରୁ ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ ସରକାର ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୪୧ ମସିହାରେ ଗୁପ୍ତଚରମାନଙ୍କୁ ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଜୁଲାଇ ୫, ୧୯୪୩ ରେ, ନେତାଜୀ ସିଙ୍ଗାପୁରର ଟାଉନ ହଲ ସମ୍ମୁଖରେ ‘ସର୍ବୋଚ୍ଚ କମାଣ୍ଡର’ ଭାବରେ ସେନାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ଚଲୋ ନାରା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଜାପାନ ସେନାର ସହଯୋଗରେ ଇମ୍ଫାଲ ଏବଂ କୋହିମାରେ ଏକ ବଡ ଧରଣର ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିଲେ ।

୧୯୪୪ ମସିହାରେ, ଆଜାଦ ହିନ୍ଦ ଫୌଜ ପୁଣି ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା ଏବଂ କେତେକ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା ।

ସେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୮, ୧୯୪୫ ରେ ଜାପାନର ଶାସିତ ଫର୍ମୋସା (ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ) ରେ ଏକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ନେତାଜୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଏବେ ବି ରହସୟଜନକ ରହିଛି । ନେତାଜୀଙ୍କ କିଛି ଫାଇଲର ସନ୍ଧାନ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା  ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଜାଣିହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ