ଅନଲକ ପରେ ବୁଲି ଯାଆନ୍ତୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନ

ଭାରତର ଲୋକମାନେ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲୋକମାନେ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରନ୍ତି ।  ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଠାରୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ବ୍ରେକ୍ ଲାଗିଛି ।  କରୋନା କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ​​।  ତେବେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପୁନର୍ବାର ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେଉଥିବ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବୁଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଅନଲକ୍  ପରେ, ଆପଣ ବୁଲିବାକୁ ଯୋଜନା କରିପାରିବେ ।  କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବୁ ।   କାରଣ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକର ଅଭାବ ନାହିଁ ।  ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବିରିୟାନି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏଠାରେ ଥିବା ସୁନ୍ଦର ସ୍ମାରକୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଏଠାକାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ।  ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏଠାରେ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଥିବା ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ଚାରମିନାର

ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଚାରମିନାର ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ।  ପୁରାତନ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ହୃଦୟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଗେଟୱେ ଦେଖିବାକୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଆସନ୍ତି ।  ଚାରମିନାର  ଉଚ୍ଚତା 20 ମିଟର ଅଟେ ।  ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ମହଲାରେ ସହରର ସର୍ବ ପୁରାତନ ମସଜିଦ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅବସ୍ଥିତ ।  ଏହି ଚାରମିନାର ସମସ୍ତଙ୍କୁ  ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ।  ଏହା ୧୫୯୧ ମସିହାରେ ମହମ୍ମଦ କୁଲି କୁଟବ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ।

ରାମୋଜି ଫିଲ୍ମ ସିଟି

ରାମୋଜି ଫିଲ୍ମ ସିଟି ହାଇଦ୍ରାବାଦର ସୀମାନ୍ତରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହା ଏକ ବିରାଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଷ୍ଟୁଡିଓ କମ୍ପଲେକ୍ସ । ଏଥିରେ ୫୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଭିନ୍ନ ସେଟ୍ ଅଛି।  ଯାହା ହିନ୍ଦୁ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏଠାରେ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବସ୍ ଯୋଗେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏବଂ ଭିତରେ ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଜିନିଷ ପାଇବେ।  ପ୍ରତିବର୍ଷ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ।

ଗୋଲକୋଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗ

ସହରଠାରୁ ୧୧ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ପାହାଡ ଉପରେ ଗୋଲକୋଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମିତ । ଏଠାକୁ ଯାଇ ଆପଣ ଏହାର ଚମତ୍କାର ଧ୍ୱନି ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିବେ, କାରଣ ଦୁର୍ଗର ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ନିର୍ମିତ ଧ୍ୱନି ସମଗ୍ର ଦୁର୍ଗରେ ଶୁଣାଯାଏ । ହିନ୍ଦୀ, ତେଲୁଗୁ ଏବଂ ଇଂରାଜୀରେ ପ୍ରତି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆୟୋଜିତ ଧ୍ୱନି ଏବଂ ଲାଇଟ ଶୋ’ରେ ଗୋଲକୋଣ୍ଡାର ଇତିହାସ ପ୍ରକୃତରେ ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ସ୍ନୋ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ

ଯଦି ଆପଣ ଥିମ୍ ପାର୍କ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏପରି ସ୍ଥାନକୁ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଠାରେ ଯାଇପାରିବେ । ଏହି ସ୍ନୋ ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡରେ, ଆପଣ ବରଫରେ ଖେଳିବାକୁ  ପାଇବେ । ଏଥିରେ ରେସିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଖେଳ ଆର୍କେଡ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ମୋଟ ଉପରେ, ଆପଣ ଏଠାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଭଲ ସମୟ ବିତାଇ ପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ