ଭାରତର ଏଭଳି ଏକ ମନ୍ଦିର, ଯେଉଁଠି ପୂଜା ପାଆନ୍ତି ବେଙ୍ଗ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଗବାନ ଏବଂ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକର ମହତ୍ଵ ଅଧିକ ରହିଛି। କାରଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ବିଶ୍ଵକୁ କେବଳ ଇଶ୍ଵର ହିଁ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ପୃଥିବୀରେ ସବୁକିଛି ଘଟେ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସ ହେଉଛି ଭଗବାନ ସବୁଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଏପରି ଯେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବତାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇବେ । ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଏହା ଚାଲିଆସୁଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଭକ୍ତିସ ସହିତ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରନ୍ତି ।

ହେଲେ ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯାହା ନିଜ ଭିତରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନନ୍ୟ। ମନ୍ଦିରରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେବତାଙ୍କର ପୂଜା ବିଷୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛିଯେଉଁଠାରେ ବେଙ୍ଗକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ।

ଏହି ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଲାଖୀପୁର-ଖେରି ଜିଲ୍ଲାର ଓଏଲ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯେଉଁଠାରେ ବେଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଓୟାଲ ଶୈବ ଧର୍ମର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରେ ଶାସକମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଉପାସକ ଥିଲେ। ଏହି ସହରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଶିବ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଚହମାନା ଶାସକମାନଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିଲା । ଚହମାନ ରାଜବଂଶର ରାଜା ବାଖ ସିଂ ଏହି ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସଂକଳ୍ପ କପିଲାର ଏକ ମହାନ ତାନ୍ତ୍ରିକ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା । ତାନ୍ତ୍ରିକତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସଂରଚନା ଏହାର ବିଶେଷ ଶୈଳୀ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ ।
ଏହି ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ମରୁଡ଼ି ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ବେଙ୍ଗ ମନ୍ଦିରରେ ଦୀପାବଳୀ ବ୍ୟତୀତ ମହାଶିବରାତ୍ରୀରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ