ଶୋଇବା ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଝାଡୁ

ସମସ୍ତେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଖୁସିରେ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଆମକୁ ସୁଖରୁ ଦୂରେଇ ଦେଇଥାଏ ।  ଘରର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଯୋଗୁଁ ପରିବାରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । ତେଣୁ ବାସ୍ତୁଦୋଷକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଯାଏ ।

ଘରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରର ପରଦା ସହିତ ଘୁଙ୍ଗୁରୁ ବାନ୍ଧିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଘରେ ରାମାୟଣ ପାଠ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ।  ଧୂପକାଠି ଜଳାଇବା ଦ୍ୱାରା ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ସୁଗନ୍ଧିତ ହେବାସହ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ ।   ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଘରେ ଅସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଧୂପକାଠି ଜାଳି ଘରର ସମସ୍ତ କୋଣରେ ରଖନ୍ତୁ । ଭଙ୍ଗା କାଚକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ଘରର ଡାଇନିଂ ଟେବୁଲ୍ ଗୋଲାକାର ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଶୋଇବା ଘରେ ଝାଡୁ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ପ୍ରତିଦିନ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଟିକା କିମ୍ବା କୁମ୍‌କୁମ କପାଳରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।  ଛାତ୍ରମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ ।  କପାଳରେ ସାଫ୍ରନ୍ ତିଳକ ଲଗାନ୍ତୁ ।  ଏହା ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ । ଘରର ଝରକା ସବୁବେଳେ ଭିତରକୁ ରହିବା  ଉଚିତ୍ ।

ଘର ଭିତରେ ମନି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବଢାନ୍ତୁ ।  ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ । ଧାର୍ମିକ ଜିନିଷକୁ ନିଜ ପର୍ସରେ ରଖନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ