ଜାଣନ୍ତୁ ତୁଳସୀ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ, ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।  ତୁଳସୀ ଗଛ ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ଭଗବାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାରେ ସହାୟକ ହୁଏ ।  ତୁଲସୀକୁ ମା ରାଧାଙ୍କ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ତୁଳସୀ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ପ୍ରତିକାର ଅଛି, ଆସନ୍ତୁ ସେଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।  ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଚୋବାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜିଭରେ ରଖିବା ଉଚିତ ।  ଦହିରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଦିନସାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଆଣିଥାଏ ।

ପ୍ରତିଦିନ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ରୋଷେଇ ଘର ପାଖରେ ତୁଳସୀ ଗଛ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ବଢିଥାଏ ।  ତୁଳସୀ ଗଛ ଶୁଖିବା କିମ୍ବା ମରିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ତୁଲସୀ ଗଛର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ, ଏକାଦାଶି, ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି, ଦ୍ୱାଦଶୀ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୋଳିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ରବିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୋଳିବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ । ସ୍ନାନ ନକରି କେବେବି ତୁଳସୀ ପତ୍ର ତୋଳନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ