ଭୁଲରେ ବି ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଜିନିଷଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଜାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।  ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଅତ୍ୟଧିକ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଖରାପ ଜିନିଷ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ବଢାଇଥାଏ । ବାସ୍ତୁରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ କୁହାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ରହିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ ଜିନିଷ ଘରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା

ଘଣ୍ଟା ଆମକୁ ସମୟ କହିଥାଏ ।  ଯେହେତୁ ଘଣ୍ଟା ସମୟର ସୂଚକ ଅଟେ, ଘଣ୍ଟାକୁ ବାସ୍ତୁରେ ପ୍ରଗତି ଏବଂ ପ୍ରଗତିର ସୂଚକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସଠିକ୍ ଘଣ୍ଟା ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ନେଇଥାଏ ।  ତେଣୁ ଘରେ ଥିବା ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟାଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ବନ୍ଦ ଘଣ୍ଟା ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ  ।

ବନ୍ଦ କିମ୍ବା ଖରାପ ତାଲା

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଘରର ତାଲା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଖରାପ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।  ଖରାପ କିମ୍ବା ଜଙ୍କ ଲାଗିଥିବା ତାଲା ଘରେ କେବେବି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ବିବାହରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ।

ଖରାପ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜୋତା

ବୁଟ ଏବଂ ଚପଲ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପାଦକୁ ଖରାଦିନେ ଗରମ ଏବଂ ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସଂଘର୍ଷ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ । ବାସ୍ତୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଅଧିକ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ କିମ୍ବା ଖରୋପ, ଛିଣ୍ଡା ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ବଢାଇଥାଏ । ଖରାପ କିମ୍ବା ଛିଣ୍ଡା ଜୋତା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବଢାଇଥାଏ ।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବହୁତ ଜୋତା ଅଛି, ତେବେ ଖରାପ ଜୋତାକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ଜୋତାକୁ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟନ୍ତୁ । ଏହି କାମ କରିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ।

ଚିରା ପୋଷାକ

ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମୃଦ୍ଧିରେ ପୋଷାକ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ପୋଷାକ ଭାଗ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଘରେ ଖରାପ ଚିରିଯାଇଥିବା ଏବଂ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ରଖିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।  ଏଗୁଡ଼ିକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଯଦି ଘରେ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଅଛି, ସେଗୁଡିକୁ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ ।

ପୁରାତନ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଦେବୀମାନଙ୍କର ପ୍ରତିମା

କୌଣସି ପୁରୁଣା ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ କିମ୍ବା ବିକୃତ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଘର କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ଏକାଗ୍ର କରି ଉପାସନା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ହେବେ । ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା କୁ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ।  ଘରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସମୟ ସମୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ପୁରୁଣା ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ମାଟିରେ ପୋତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ସେଗୁଡିକ ପ୍ରବାହିତ ଜଳରେ ବିସର୍ଜନ କରିଦେବା ଉଚିତ୍ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

ବ୍ରେକିଂ